Multiplmiyelom 'da umut vaat eden yeni tedavilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.


Yayınlar
Klinik Araştırmalar
Hasta
Bilgilendirme Toplantıları
Takip edinCovid-19 Pandemi sürecinde Covid 'e karşı aşılanmaya yönelik sorularınıza cevap almak üzere aşağıdaki metin hazırlanmıştır:

1. Covid enfeksiyon riski , siz hastalarımızın bağışıklık durumu genellikle baskılanmış olduğu için önemli bir sağlık tehdididir. Bu risk göz önüne alınarak aşılanmanız ,aşı mümkün olduğu zaman, gereklidir.

2.Bağışıklığı baskılanmış olan hastaların aşılanma sonrası gerekli bağışıklık hücre uyarılması ve sonucunda antikor oluşturması sağlıklı bireylere oranla daha seyrek ve zayıf düzeyde mümkün olabilmektedir.

3.Tedavi için kullanılan ilaçlar bağışıklık yanıtını daha da baskılayabilir. Her ilaç için durum aynı değildir. Hekiminiz bağışıklık yanıtı oluşturma durumunuzu en iyi şekilde açıklayabilir. Buna göre karar verilmesi uygundur. 4.Bazı hastalarımızın tedavi sürecinde çok iyi düzeyde bir yanıt elde edilmiş olup 2 doz aşı uygulaması sürecinde tedaviye 2-4 hafta ara vermek bir yanıt kaybına yol açma olasılığı taşımayabilir. Bu durumlarda son ilaç dozu bitiminde Covid-19 aşı ilk dozu sonrası,,2-3 hafta tedaviye ara verilip 2.doz olduktan sonra 1 hafta beklenip tekrar tedaviye başlanabilir.

5.Yeni tanı almış ve henüz tedaviye başlanmamış hastalarda tedavi aciliyet taşıyorsa tetkikler sürerken pnömokok ,COVID aşıları bir aşı takvimi içerisinde aciliyet durumuna göre uygulanabilir.

6. Aşılar sonrası bağışıklık yanıtı %100 garantili olmadığı için 1 ay sonra antikor yanıtı bakılmasında yarar vardır. Virusun yapısında oluşabilecek değişimler nedeniyle bireysel korunma yöntemleri olan maske ,kalabalıklardan kaçınmak , el temizliği, ve hijyen kurallarına uymaya devam MUTLAKA gereklidir.

Bu bilgiler rehberlere dayanılarak güncellenmektedir. Aşıların cinsine göre ve ortaya çıkabilecek etki ,yan etki güncellemelerine göre değişebilir.

PROF. DR. MERAL BEKSAÇ
06.01.2021  Salgın Günlerinde Multiple Miyeloma ile Al Amiloidoz Tedavi ve TakibiMultipl Miyelom Hakkında...
Haberler
Klinik Çalışmalar